Take a fresh look at your lifestyle.

Kostka brukowa na podjeździe, tak czy nie?

Kostka brukowa na podjeździe to bardzo popularne rozwiązanie. Wygląda estetycznie i jest praktyczna. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę układając kostkę brukową na podjeździe? Przeczytaj artykuł i skorzystaj z praktycznych porad!

Kiedy kostka brukowa na podjeździe zda egzamin?


Kostkę brukową na podjeździe bardzo łatwo się układa. Wytrzymałość podjazdu zależy w głównej mierze od solidności wykonania oraz grubości samej kostki. Dla samochodów osobowych powinno się układać kostkę o grubości 6 cm, natomiast dla aut ciężarowych powinna mieć ona mniej więcej 8 cm grubości. Kostka brukowa charakteryzuje się też wysokimi możliwościami eksploatacyjnymi w różnych warunkach, czyli mówiąc najprościej jest mrozoodporna. Nawet podczas siarczystych mrozów nie pęka i nie niszczy się, tak jak ma to miejsce w przypadku drogi asfaltowej. Warto tutaj zaznaczyć, że ogromne znaczenie ma sposób ułożenia. Jeśli układamy kostkę brukową zupełnie samodzielnie – od początku do końca, musimy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Niestety, czasami filmiki instruktażowe z YouTube to za mało, aby podjazd był solidny i charakteryzował się dużą solidnością, mimo użycia doskonałej jakości materiałów. Co prawda, są ludzie, którzy jedynie przy pomocy filmów z różnego rodzaju platform są w stanie wybudować dom i jeżeli rzeczywiście masz na to czas oraz czujesz, że zadanie Cię nie przerośnie, wówczas jak najbardziej możesz śmiało zabrać się za układanie takiej kostki.

Jaka podbudowa pod kostkę brukową będzie najlepsza i czy ma to znaczenie?


Gdy ułożysz kostkę brukową na nieodpowiednim terenie, wówczas bardzo możliwe, że cała woda, zamiast wsiąkać skutecznie w podłoże, będzie spływała w stronę Twojego garażu. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie, kiedy podjazd jest nachylony pod kątem. Musisz wiedzieć, że nawet nieznaczne nachylenie ma tutaj znaczenie, ponieważ wszystko zależy od intensywności opadów. Do wykonania podbudowy stosuje się:
-żwir
-tłuczeń
-grys
-mieszaninę piasku i żwiru
-żużel
Każda warstwa musi być nałożona mechanicznie. Jest to niezbędne do tego, aby całość wyszła równomiernie. Kiedy podbudowa będzie położona niechlujnie i niedbale, to wtedy wiadomym jest, że położenie takiej kostki brukowej na powierzchnię będzie znacznie trudniejsze. Poza tym, domyślasz się pewnie, jaki będzie efekt estetyczny! Źle położona kostka wymaga poprawy, dlatego jeśli zlecasz to zadanie firmie, nie bój się i nie wahaj od razu prosić, a nawet żądać poprawek, bo od tego zależy jakość użytkowania, a zamierzasz przecież długo korzystać ze swojego podjazdu!

Rodzaje kostek brukowych – na co się zdecydować?


Masz szeroki wybór, jeśli chodzi o rodzaje kostek brukowych. Możesz wybrać nawet kostkę imitującą drewno! Jeśli chcesz zdecyduj się na oryginalną barwę, ale upewnij się zawsze przed zakupem, jak wygląda czyszczenie takiej powierzchni. Pamiętaj, że na podjeździe często pojawiają się plamy z oleju lub inne tego typu zabrudzenia – to ważne, aby swój podjazd utrzymać w dobrym stanie!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.