Take a fresh look at your lifestyle.

Koszenie trawy, przed czy po deszczu?

Przystrzyżony i zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób kosić trawę, aby prezentował się on naprawdę dobrze. Jakich błędów podczas koszenia trawy unikać i co należy wiedzieć, zanim przystąpimy do tej czynności? Przeczytaj artykuł i sięgnij po garść inspiracji dla siebie!

Koszenie trawy, przed czy po deszczu?


Gdy trawa jest mokra, lepiej poczekać z koszeniem trawy. Zarówno rano, kiedy na źdźbłach osiadła rosa, jak i tuż po deszczu nie wyciągaj kosiarki! Mokra trawa, która zostanie przystrzyżona, po skoszeniu okaże się być nierówna, ponieważ pochylone pod ciężarem źdźbła są trudne do uchwycenie przez noże kosiarki. W efekcie Twój trawnik nie będzie się prezentował dobrze, a Ty będziesz musiał całą czynność powtórzyć jeszcze raz. Oprócz tego, mokra trawa, która została skoszona jest bardziej podatna na różnego rodzaju choroby. Kiedy zauważysz ten problem, powodem może być zbyt koszenie na mokro.

Co jeszcze musisz wiedzieć o koszeniu trawnika – zbyt niskie przycinanie trawy


Jeśli masz kosiarkę spalinową, z pewnością będziesz chciał w pełni wykorzystać jej moc. Pamiętaj wtedy, że zbyt krótkie przycinanie trawy również nie jest korzystne dla Twojego trawnika. Źdźbła nie mają wówczas szansy na dobre ukorzenienie, a co za tym idzie, trawa jest wiotka i słaba. Słabe ukorzenienie powoduje, że pojawią się nieestetyczne ubytki i ,, placki “ ziemi. Taki wybrakowany trawnik nie wygląda najlepiej!

Jak dbać o trawnik?


Kiedy przez Twój trawnik biegnie ścieżka z asfaltu lub kostki brukowej, może się okazać, że po zimie trawa jest wątła lub występują w niej ubytki i brązowe plamy. Powodem jest sól, która rozsypywana na ścieżkę, znalazła się także na trawniku. Wówczas musisz wypłukać trawnik wodą, polewając ją. Możesz samodzielnie uzupełniać ubytki, lub poczekać aż trawa samoistnie odrośnie – będzie to trwało nieco dłużej i przez pierwszych kilka tygodni wiosny, będzie to mało estetyczny widok.

Miękki trawnik – jak uzyskać taki efekt?


Miękka trawa, sprawia, że obcowanie z przyrodą w naszym ogrodzie jest prawdziwą przyjemnością. Aby uzyskać taki efekt, musisz nie tylko pamiętać, że koszenie trawy na sucho jest bardzo ważne. Pamiętaj też o odpowiednim podlewaniu. Różnego rodzaju zraszacze są niezwykle pomocne – równomiernie nawilżają trawę oraz zapobiegają wysuszeniu, podczas upałów. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni gatunek trawy. W sprzedaży dostępne są odmiany, które charakteryzują się większą miękkością. Chodzenie boso, po takiej trawie to niezwykle uczucie! Mieszanka nasion gazonowych, czyli tych odpowiednich na trawnik zawierają głównie trzy rodzaje ziaren. Trawniki rekreacyjne, takie po których można chodzić muszą być także odporne na deptanie. Typowy trawnik sportowy wymaga więcej pracy, tutaj niemal codziennie trzeba kosić trawę i oczywiście ją podlewać! Aby trawa wspaniale rosła, może też wymagać nawożenia, wówczas będzie naprawdę cieszyła oczy!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.