Take a fresh look at your lifestyle.

Ogrodnik, artysta czy rzemieślnik?

Ogrodnik, artysta, czy rzemieślnik?


Jeżeli chcesz aby Twój ogród wyglądał estetycznie i ładnie, to konieczne będzie przycinanie liściastych żywopłotów. Można robić to w różnorodny sposób, w zależności od tego czy tworzą je krzewy zimozielone, czy takie, które zrzucają liście na zimę. Dowiedz się jak przycinać żywopłoty, aby efekt był naprawdę spektakularny i co można wyczarować z bukszpanu!

Najprostsze przycinanie żywopłotu – praca idealna dla rzemieślnika i ogrodnika!


Marzy Ci się wspaniały, gęsty i zjawiskowy żywopłot? Musisz zatem przeprowadzić pierwsze cięcie zwykle już po pierwszym roku posadzenia krzewów. Wszystkie krzewy przycina się po raz pierwszy w okresie wiosennym, właśnie w pierwszym roku po posadzeniu. Musisz mieć na uwadze, że jeżeli rośliny są słabo rozkrzewione trzeba jedynie skrócić ich pędy na wysokość około 10 cm, ale nie więcej. Jeżeli masz swoim ogrodzie silniejsze krzewy, wówczas śmiało możesz je skrócić nawet, w niektórych przypadkach do 30 cm. Pamiętaj także o tym, że niecięte rośliny lepiej zimują, dlatego jeżeli krzewy posadziłeś jesienią cięcie musi poczekać do wiosny. Gdy natomiast posadziłeś swoje rośliny wczesną lub późną wiosną, możesz od razu je przyciąć, zaraz po posadzeniu. Aby utrzymać ładny wygląd, większość żywopłotów liściastych będzie wymagała cięcia co najmniej dwa razy w sezonie: zawsze pierwsze cięcie przeprowadza się wiosną, a następnie latem – wszystko jednak zależy od gatunku rośliny i jej sezonowości: czy będzie to wczesna wiosna i późne lato, czy późna wiosna i wczesne lato.
Żywopłoty sezonowe przycinamy na przełomie marca i kwietnia. Wczesną wiosną nie wolno przycinać tych roślin, które mają dużą ilość soków. Będzie to na przykład: pęcherznica kalinolistna czy też grab. Wszystkie natomiast gatunki żywopłotów można śmiało przycinać na przełomie czerwca i lipca, to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie znają się zbyt dobrze na poszczególnych gatunkach krzewów.

Bukszpan idealna roślina dla artystów – jak przycinać, aby formować z niej kształty?


Jeżeli masz w swoim ogrodzie bukszpan śmiało możesz spróbować wyczarować przeróżne kształty! Roślina ta nie wymaga szczególnie żyznej gleby i jest odporna na różne choroby. A co najważniejsze – można tworzyć z niej fantastyczne rzeźby! Z bukszpanu można uformować między innymi: spirale, stożki, kule osadzone jedna na drugiej, zwierzęta, przedmioty, a także sześciany czy inne figury geometryczne. Do wykonania rzeźb najprostszego typu wystarczy ogrodowy sekator. Nie bez znaczenia jest oczywiście zmysł plastyczny i odrobina artyzmu. Zanim powstanie taka figura, musisz wiedzieć, że zajmie Ci to trochę czasu. Poza tym na ostateczny efekt trzeba niestety poczekać nawet kilka lat .Jeżeli chcesz wykonać bardziej skomplikowane rzeźby, konieczne będzie użycie stelaża. Nakłada się go na roślinę, a następnie systematycznie wycina się gałązki, które wystają poza ten stelaż. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniej gęstości rośliny będzie widoczny kształt rzeźby. Piękny ogród cieszy oko, dlatego stwórz w nim odpowiedni klimat!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.