Take a fresh look at your lifestyle.

Oczko wodne w ogrodzie

Efektownie zaaranżowane oczko wodne, które jest otoczone roślinami i żwirem lub innym rodzajem dekoracji, zdecydowanie podnosi walory estetyczne ogrodu. Jak zrobić taką sadzawkę – zlecić, czy wykonać samemu, a może skorzystać z innej możliwości? Jeżeli chcesz mieć takie oczko wodne u siebie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z praktycznych porad!

Gdzie usytuować sadzawkę w ogrodzie i jakie to ma znaczenie?


Jeżeli chcesz mieć oczko wodne, w którym mają rosnąć rośliny wodne i rośliny nadbrzeżne oraz planujesz wpuścić tam ryby, lub też ma być ono zasiedlone przez inne zwierzęta, usytuowanie takiej sadzawki ma bardzo duże znaczenie! Przede wszystkim oczko wodne powinno znajdować się przynajmniej przez 6 godzin dziennie w miejscu dobrze nasłonecznionym. Idealnie jest, gdy w godzinach przedpołudniowych sadzawka znajduje się w pełnym słońcu, zaś w godzinach popołudniowych jest okolona cieniem. Dzięki temu woda nie będzie się przegrzewała a równocześnie rośliny wodne i zwierzęta dostaną odpowiednią dawkę światła słonecznego. Miej również na uwadze, że zbyt duże nasłonecznienie sadzawki czy też oczka wodnego może przyczynić się do powstania glonów. Gęsta sieć glonów nie wygląda estetycznie i może być nawet trująca dla ryb, zwierząt oraz samego człowieka. Glony, które zapanowały nad sadzawką wydzielają fetor, wyczuwalne jest to zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Często też pod wpływem ciepła w wodzie zachodzą różne reakcje chemiczne, które bywają trujące – przykładem takiej substancji może być na przykład amoniak. Dlatego jeżeli jesteś na etapie planowania oczka wodnego w swoim ogrodzie, najlepiej jest je umiejscowić w pobliżu wysokiego drzewa, ale nie na tyle blisko by opadające liście nie wpadały do wody i nie zanieczyszczały jej.

Wielkość oczka wodnego – na jaką głębokość i szerokość się zdecydować?


Optymalną wielkością oczka wodnego jest około 20 m., nawet tyle wystarczy, aby stworzyć naturalne, estetyczne i ładne kompozycje roślinne. Oprócz wielkości, istotna jest też głębokość rowu. Gdy zamierzasz hodować rybki lub inne drobne zwierzęta, musi być ona przynajmniej głęboka na 1 metr, a najlepiej, gdy sięga ona około 1,5 m. Chodzi tu głównie o to, aby ryby mogły przezimować bez uszczerbku mroźne miesiące – taka głębokość umożliwi im ukrycie się w mule na dnie. Gdy chcesz posadzić jedynie rośliny metr może być za dużo , w takim wypadku głębokość roku powinna mieć mniej więcej 50 cm.
Jak zrobić oczko wodne – samemu czy zlecić firmie?
Jeżeli nie masz odpowiednich narzędzi, umiejętności ani też przede wszystkim czasu, konieczne będzie wynajęcie firmy, która zrobi to wszystko za Ciebie. Wiedz, że najdroższym, ale i najlepszym materiałem do uszczelnienia zbiornika jest wzmocniona mata bentonitowa. W sprzedaży znajdziesz też gotowe maty, które mają kształt dużej foremki. Taka foremka wymaga tego, aby zagłębić ją o kilka centymetrów poniżej poziomu gruntu, wówczas łatwiej będzie ci zamaskować brzegi kamieniami. Posadź wokół rośliny, możesz ustawić też ławkę.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.