Take a fresh look at your lifestyle.

Co trzeba wiedzieć, aby mieć piękny ogród?

Co trzeba wiedzieć, aby mieć piękny ogród?Bez względu na to, czy masz duży, czy też mniejszy ogród, może on wyglądać naprawde wspaniale. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru roślin i od sposobu ich pielęgnacji. Nie bez znaczenia są też elementy dekoracyjne i umiejętne sposoby maskowania różnych urządzeń – skrzynek rozdzielczych, a także wiat, czy też koszy na śmieci. Przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z inspirujących porad!

Jak obsadzać ogród – krzewy i rośliny pnące


Na froncie ogrodu w zależności od tego, ile masz miejsca warto posadzić takie rośliny, których czas kwitnienia jest dosyć długi. Dzięki temu Twój ogród od strony ulicy będzie miał reprezentacyjny wygląd przez cały rok. Możesz posadzić też iglaki przy bramie lub ogrodzeniu. Zdecyduj się na takie gatunki, które nie gubią igieł i są przez cały rok zielone. Takie drzewka pełnią rolę dekoracyjną, ale też ochronią Twoją posesję przed widokiem z ulicy – pozwolą Ci na prywatność, nawet wtedy, kiedy odpoczywasz na dworze. Krzewy komponuj według zasad kolorystycznych. Dopasuj barwę kwitnących krzewów, tak, aby nie ,, gryzły ” się. Jeśli jednak chcesz postawić na feerię barw i jest to zamierzone działanie, wówczas oczywiście możesz posadzić wielobarwne, zróżnicowane pod względem gatunkowym krzewy. Rabaty kwiatowe powinny być umieszczone w dalszej odległości od ścieżki, dzięki temu unikniesz przypadkowego zniszczenia kwiatów.

Rośliny pnące – idealne do maskowania niepożądanych elementów krajobrazu


W swoim ogrodzie posadź pnącza. Zamaskujesz w ten sposób skrzynki, dodasz każdej altanie lub wiacie wyjątkowego charakteru i po prostu upiększysz swoją posesję. Rośliny pnące możesz również posadzić wokół starych pniaków, które nie zostały wykarczowane, a także wokół drzew i okiennic. Miododajne pnączą lepiej jest jednak obsadzać w pobliżu pni i drzew. Jeżeli posadzisz taką miododajną roślinę w pobliżu okna, do domu będą wlatywały owady – pszczoły i osy. Siatka montowana na okno jest wówczas dobrym pomysłem.

Miejsce na odpoczynek – jak zaaranżować?


Miejsce na odpoczynek powinno być urządzone z pomysłem. Jeśli dysponujesz tarasem, ustaw na nim rośliny w dużych donicach o charakterze sezonowym, Jesienią postaw na wrzosy i chryzantemy, możesz udekorować taras karłowatymi dyniami posadzonymi w skrzynkach – to zawsze pięknie wygląda. Latem postaw na pelargonie, które mają długi czas kwitnienia i wspaniale się prezentują począwszy od czerwca do października, a nawet listopada – w zależności od pogody. Na tarasie powinien znaleźć się stół i krzesła odgrodowe, leżak lub wygodny hamak. Pamiętaj, aby ustawić wszystkie rośliny na tarasie w ten sposób, aby nie przeszkadzały one w swobodnym poruszaniu się. Zarówno taras, jak i ogród, musi mieć dobre oświetlenie. Lampy solarne latem to doskonała alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia ogrodowego. Dbając o swój ogród nie zapomnij o regularnym przycinaniu i podlewaniu krzewów oraz kwiatów, czy strzyżeniu trawnika – wówczas Twój ogród z pewnością będzie prezentował się wyjątkowo, a Ty spędzisz w nim miłe chwile.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.