Take a fresh look at your lifestyle.

Sprzątanie domu – od czego zacząć?

Sprzątanie domu – od czego zacząć?Sprzątanie domu, zwłaszcza tego o dużej powierzchni może być kłopotliwe i zabiera dużo czasu. Od czego zacząć sprzątanie domu i jak podzielić pracę na poszczególne etapy, aby wykonać to zadanie szybko i dokładnie?

Nie odkładaj sprzątania na później – zacznij teraz!


Kiedy przychodzi weekend nie zawsze mamy ochotę od rana biegać z odkurzaczem lub ściereczką. Poza tym, po całym długim i męczącym dniu pracy, nie chce nam się wstawać i brać się za porządki. W efekcie przekładamy tą czynność na wieczór lub popołudnie. Sprzątanie w ciągu tygodnia, to bardzo dobry pomysł. Jeżeli wydaje Ci się, że nie masz na to czasu – nic bardziej mylnego! Tutaj warto zaznaczyć, że jeśli masz dzieci, którym musisz podać, na przykład obiad, wtedy najlepiej jest wszystko przygotować dzień wcześniej, tak, aby nie zajmować się dodatkowo gotowaniem. W ten sposób wygospodarujesz potrzebny Ci czas na ogarnięcie chaosu. Idealnie jest, gdy podczas sprzątania nikt Ci nie przeszkadza, dlatego jeżeli masz bardzo małe dzieci, poproś o pomoc dziadków lub kogoś z rodziny – niech wezmą Twoje pociechy na plac zabaw, albo na spacer, a Ty w tym czasie, wszystko dokładnie posprzątasz. Gdy masz starsze dzieci, mogą one włączyć się w robienie porządków. Pamiętaj też, żeby nie strofować swoich pomocników, bardziej niż to konieczne, ponieważ w efekcie nie będą oni chcieli w przyszłości Ci w ogóle pomagać. Gdy wszyscy sprzątacie wspólnie, rozdziel zadania, tak, aby każdy wiedział, co do niego należy.

Od czego zacząć sprzątanie – co po kolei zrobić?


Sprzątanie zacznij od pokoi. W pierwszej kolejności, poukładaj wszystko na swoje miejsce. Ubrania, zabawki czy inne przedmioty – muszą znaleźć się tam, gdzie powinny. Na początek zajmij się usuwaniem kurzu. Meble możesz czyścić specjalnymi środkami, które są przeznaczone do tego celu. Zawsze zaczynaj ścieranie kurzu od góry, przechodząc coraz niżej. Zanim ustawisz ponownie różne rzeczy na półkach, poczekaj, aż preparat wsiąknie. Umyj lustra w pokoju i nie zapomnij też o kwiatach. Kwiaty o dużych liściach, należy umyć lub wytrzeć ich liście mokrą, czystą ściereczką bez żadnych substancji chemicznych. Używaj środków dedykowanych powierzchniom drewnianym, jeśli masz takie meble i stoły – będą nie tylko czyste, ale i zachowają dłużej swoją żywotność i nabiorą pięknego połysku. Kiedy już umyłeś lustra w pokoju i powycierałeś kurze, a wszystkie rzeczy znajdują się na swoim miejscu, wówczas możesz przystąpić do odkurzania wykładzin, dywanów lub podłóg. Odkurz także kanapy, fotele, krzesła tapicerowane i inne tapicerowane meble. Na koniec umyj podłogi. Tutaj tez warto użyć specjalnego preparatu, czy to do paneli, czy płytek – w zależności od tego, jaką masz podłogę. Kiedy pokoje są posprzątane zajmij się łazienką. Na koniec możesz też umyć okna. Okna na balkonie lub tarasie to oddzielna sprawa – te miejsca zostawiaj zawsze do posprzątania na koniec, podobnie jak strych, garderobę czy spiżarnię lub piwnicę.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.